Přiměřená sleva z kupní ceny

Přiměřená sleva z kupní ceny

Pokud je kupujícímu dodáno vadné plnění, má při splnění zákonem stanovených podmínek právo na poskytnutí slevy z kupní ceny. Jak však určit slevu z kupní ceny, aby její výše byla přiměřená?

Kdy mám právo na poskytnutí slevy z kupní ceny?

Právo na poskytnutí přiměřené slevy z kupní ceny má kupující tehdy, pokud koupí věc, která má vadu při převzetí, tj. v okamžiku, kdy věc kupující přebírá. Zároveň se nesmí jednat o vadu, kterou musel kupující s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy – s výjimkou případů, kdy prodávající kupujícího výslovně ujistí, že věc je bez vad, či vadu lstivě zastře.

Aby kupujícímu právo na přiměřenou slevu z kupní ceny vzniklo, musí vadu prodávajícímu včas oznámit.

Jakým způsobem lze určit „přiměřenou“ slevu?

Zákon neříká, jak má kupující určit výši slevy z kupní ceny, aby tato sleva byla „přiměřená“. K této problematice se však před nedávnem vyjádřil Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 4. 6. 2024, sp. zn. 23 Cdo 1207/2023.

Dle Nejvyššího soudu bude výše slevy z ceny záviset na povaze a rozsahu vad vzhledem k ceně, dále na snížení funkčních vlastností věci a případně její estetické hodnoty. Při určení je nutné přihlížet k tomu:

  • Jak se vytčená vada projevuje při užívání věci.
  • Jak vady omezují či komplikují užívání věci, popř. snižují životnost věci.
  • K dalšímu možnému způsobu a rozsahu užívání věci.
  • K ceně nutných oprav věci.
  • K jiným obdobným hlediskům.

Nejvyšší soud poté doplňuje, že prostřednictvím slevy by měla být vytvořena taková situace, která by se blížila stavu, kdy by bylo plněno bez vad. Vadným plněním je totiž narušena ekvivalence vzájemných plnění a sleva z kupní ceny by měla toto narušení narovnat.

Dle Nejvyššího soudu však nestačí porovnat hodnotu věci bez vady a hodnotu věci s vadou. Přiměřenou slevu z kupní ceny nelze určit bez přihlédnutí k tomu, jakým způsobem vada věci snižuje její použitelnost, možnost užívání a životnost věci.

Dále je nutné přihlédnout k tomu, zda šlo o prodej věci za obvyklou cenu, případně za cenu zvýšenou či sníženou. Rozdíl bude činit i to, zda se jedná o věc novou, či věc starší.

Nejvyšší soud pak shrnuje, že závěr o přiměřenosti slevy z kupní ceny vyžaduje komplexní úvahu soudu, který zohlední individuální okolnosti případu a požadavek na dosažení ekvivalence plnění.

Dodal vám kupující vadnou věc a chtěli byste slevu z kupní ceny?

Neváhejte se na mě obrátit, ráda vám s řešením vašeho případu pomůžu.

Kontaktujte mě a společně najdeme řešení! Napište mi nebo mi zavolejte na +420 603 101 911.

Jakou právní službu potřebujete?

Společně najdeme to nejlepší řešení.

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Protože nejlepší řešení vyžadují pečlivost a osobní přístup.

Mgr. Martina Lančová, advokátka

IČ: 224 069 64

Stráže 3662 760 01, Zlín
Česká Republika

© 2025 Mgr. Martina Lančová, advokátka – Všechna práva vyhrazena.