Co je to elektronický platební rozkaz a jak funguje?

Co je to elektronický platební rozkaz a jak ho využít

Dluží vám někdo finanční prostředky a nechce je uhradit dobrovolně? Můžete využít právní institut v podobě elektronického platebního rozkazu (dále také jen „EPR“), který soud vydává v rámci rozkazního řízení. Rozkazní řízení je v mnoha případech rychlejší, jednodušší a je s ním spojen nižší soudní poplatek než u klasické žaloby.

Kdy je možné podat návrh na vydání elektronického platebního rozkazu?

Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu je možné podat v případě, že máte pohledávku na zaplacení peněžité částky. Pokud se chcete žalobou domáhat splnění jiné povinnosti než zaplacení peněžité částky, elektronický platební rozkaz využít nelze.

Rovněž je potřeba, abyste disponovali dostatkem podkladů, ze kterých vyplývá váš nárok na zaplacení peněžité částky. V případě, že by bylo nutné k prokázání vašeho nároku například vyslýchat svědky, je nutné podat k soudu klasickou žalobu.

Výše soudního poplatku

Nespornou výhodou rozkazního řízení je nižší soudní poplatek než u klasické žaloby. Výše soudního poplatku závisí na částce, kterou vymáháte:

Pokud je předmětem návrhu peněžité plnění do částky 10 000 Kč včetně, činí soudní poplatek 400 Kč.

Jedná-li se o částku vyšší než 10 000 Kč do 20 000 Kč včetně, pak je soudní poplatek 800 Kč.

U částky vyšší než 20 000 Kč činí soudní poplatek 4 % z této částky.

Průběh rozkazního řízení

Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu se podává na speciálním elektronickém formuláři. V návrhu je nutné popsat všechny rozhodné skutečnosti a přiložit listinné důkazy, které máte k prokázání svých tvrzení.

Po doručení návrhu na vydání EPR soud přezkoumá formální náležitosti podání a pokud ještě nebyl zaplacen soudní poplatek, vyzve vás k jeho zaplacení ve stanovené lhůtě.

Následně, pokud jsou splněny všechny podmínky, vydá soud elektronický platební rozkaz, ve kterém uloží žalovanému povinnost zaplatit peněžitou částku a náklady řízení ve lhůtě 15 dnů od doručení EPR, nebo v této lhůtě podat odpor. Elektronický platební rozkaz je nezbytné doručit žalovanému do vlastních rukou, aby se s ním mohl prokazatelně seznámit.

Pokud se doručit do vlastních rukou nepodaří, je zrušen a soudní řízení pokračuje k vydání klasického rozsudku. Pokud je však elektronický platební rozkaz řádně doručen a žalovaný proti němu nepodá ve stanovené lhůtě odpor, nabyde EPR právní moci a vykonatelnosti a stává se exekučním titulem.

V případě, že žalovaný částku dobrovolně nezaplatí, je možné podat exekuční návrh či návrh na výkon rozhodnutí.

Potřebujete pomoc s elektronickým platebním rozkazem?

Kontaktujte mě na martina@lancovalegal.cz nebo na +420 603 101 911.

Jakou právní službu potřebujete?

Společně najdeme to nejlepší řešení.

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Protože nejlepší řešení vyžadují pečlivost a osobní přístup.

Mgr. Martina Lančová, advokátka

IČ: 224 069 64

Stráže 3662 760 01, Zlín
Česká Republika

© 2025 Mgr. Martina Lančová, advokátka – Všechna práva vyhrazena.